Aktuale

‘Ku është familja ime?’: Muslimanët Ujgurë kanë frikë për të afërmit në Kinë

Ishte një ditë vere me diell kur Alimcan Turdiniyaz vendosi se ishte koha të largohej nga atdheu i tij, ku ka jetuar gjithë jetën e tij, pasi zbuloi se vajza e tij pesë vjeçare ishte arrestuar nga autoritetet kineze.

“Vajza ime më e madhe ishte vetëm pesë vjeç kur u mor në paraburgim nga autoritetet kineze në verën e 2012 sepse po ndiqte një shkollë verore fetare,” tha ai.

Ai u ndje me fat pasi familja mund ta kthente vajzën e vogël nga autoritetet kineze me ryshfet. Turdiniyaz, 45 vjeç, ka jetuar në Stamboll për gati tetë vjet me tre vajzat dhe gruan e tij, por zemra e tij është e rëndë nga malli për familjen dhe të afërmit e tij përsëri në rajonin perëndimor të Kinës Xinjiang, i njohur gjithashtu si Turkestani Lindor.

Rajoni është shtëpia e mbi 10 milion Ujgurëve. Grupi turk musliman, i cili përbën rreth 45% të popullsisë së Xinjiang, ka akuzuar prej kohësh autoritetet kineze për diskriminim kulturor, fetar dhe ekonomik.

Gati 100 njerëz u mblodhën paqësisht jashtë Konsullatës Kineze në Stamboll më 22 dhjetor dhe protestuan për 18 ditë me një kërkesë për të ditur mirëqenien e familjeve të tyre, të cilën ata nuk e kanë dëgjuar kurrë që nga viti 2017.

“Vëllai im i madh, motra ime e madhe dhe burri i saj së bashku me dy fëmijët e tyre, dhëndri i motrës sime të madhe, si dhe një mik i imi janë në kampet e ‘ashtuquajtura’ politike të riedukimit politik”, tha Turdiniyaz për Anadolu Agency në një intervistë ekskluzive.

Ai tha se autoritetet kineze vizituan të gjitha shtëpitë e familjeve Ujgure në Xinjiang në 2016 dhe ata i këshilluan Ujgurët të marrin pasaportë dhe të vizitojnë familjet e tyre jashtë vendit.

“Por pak e dinim se ishte një kurth. Të gjithë ata që shkuan jashtë vendit atë vit e tutje tani janë në kampe, ose diku tjetër që ne nuk e dimë,” tha ai.

DUKE U KAPUR PAS SHPRESËS SË VOGËL PËR TË PARË TË DASHURIT NË MEDIAT SOCIALE

Disa madje rekrutohen në fabrikat kineze për punë të detyruar, sipas Turdiniyaz. Ai tha se ata kontrollonin platformat e mediave sociale si TikTok dhe Facebook për të parë nëse ata mund të kishin një “paraqitje të shkurtër” të familjeve të tyre në regjistrimet video.

“Vëllai im më i madh Nurmemet; ai është i shkolluar dhe bizneset e tij janë në Kinë. Ai nuk kishte nevojë që qeveria t’i jepte një punë ose shkollim. Por më vonë zbuluam se ai u mor për shkak të mjekrës së tij.”

Motra e Turdiniyaz Helime dhe kunati Osman Rozi si dhe dy fëmijët e tyre u dërguan në kampe ndërsa vëllai i tij i vogël Elzat Ali nuk merret parasysh.

Duke punuar si biznesmen në Turqi, Turdiniyaz ishte i angazhuar në tregti midis Kinës dhe Turqisë deri në 2017.

“Vëllai im i vogël Elzat ishte një llogaritar i biznesit tim nga viti 2013 deri në vitin 2017. Në vitin 2017, ai u kthye në shtëpi pasi mësuam se nëna jonë ishte e sëmurë. Sapo zbarkoi në Kinë, ai u mor, por ne nuk e dimë nëse ai është në një kamp apo burg, ose diku tjetër, “tha ai ndërsa shpërthente në lot.

Në pamundësi për të mbajtur ankesat e tij, njeriu i zemrës së madhe u lut që të mësonte për gjendjen e familjeve të tij përsëri në Kinë.

“Unë as nuk mund t’i telefonoj sepse nuk dua t’i vë në vështirësi të afërmit e mi të mbetur. Unë madje zbulova vdekjen e nënës time nga të tjerët. Unë nuk e di nëse vëllezërit e mi, motrat e mia apo të afërmit e tjerë të mi janë të vdekur ose të gjallë”, psherëtiu ai.

NË PAMUNDËSI PËR TË KOMUNIKUAR ME FAMILJET

Një nënë e dy fëmijëve, Amine Vahit, 39, arriti në Turqi në Mars 2015 me djemtë e saj. Ashtu si Turdiniyaz, ajo gjithashtu importonte dhe eksportonte mallra në dhe nga Kina deri në vitin 2017.

Bota e saj u shkatërrua kur një mëngjes ajo nuk ishte në gjendje të arrijë anëtarët e familjes së saj. Duke përdorur aplikacionin popullor të mesazheve me bazë në Kinë WeChat për të komunikuar me familjen e saj, Vahit tha se nuk ishte më në gjendje ta përdorte atë sepse të gjithë ata që dinin e hoqën aplikacionin nga telefonat e tyre dhe nuk komunikojnë me askënd jashtë vendit.

“Unë zbulova në korrik 2016 se vëllai im i madh u mor nga autoritetet kineze, motrat e mia më thanë këtë përmes WeChat. Por menjëherë pas vëllai im i madh, motra ime e madhe dhe vëllai im tjetër i madh u morën gjithashtu brenda,” tha Vahit për Anadolu Agency

Duke përmendur vizitën e saj të fundit në vendlindjen e saj Xinjiang, Vahit tha se kthimi i saj në Turqi ishte një “mrekulli absolute”.

“Unë duhej të shkoja sepse kisha biznese atje dhe shtëpi që doja ta shisja por nuk isha në gjendje ta bëja,” shtoi ajo.

Motra e Vahit fillimisht u dërgua në kampe në 2016 dhe ishte mbajtur atje për tre muaj dhe më pas u la e lirë për shkak të përkeqësimit të gjendjes së saj shëndetësore.

“Kur isha atje poshtë, takova fshehurazi motrën time në spital. Ajo më tha që të largohesha menjëherë nga vendi para se të më merrnin edhe autoritetet kineze. Kështu që ashtu si unë paketova gjithçka brenda një nate dhe u nisa me fluturimin e parë për në Turqi”, tha ajo.

Duke folur për kampe, Vahit tha se motra e saj i përshkroi ato si një “makth” ku mbaheshin gratë e moshës nga 16 deri në mbi 70 vjeç.

“Çdo mëngjes ata ishin të detyruar të vraponin për një orë, duke përfshirë gratë e moshuara që nuk ishin në gjendje të ecnin. Disa humbën jetën për shkak të kushteve të vështira në kampe, sipas motrës sime. Një simit në mëngjes, një supë në pasdite dhe një simit tjetër natën u jepej si ushqim vetëm në një gjendje.

“Dikush mund të duhet të gjunjëzohet dhe të falënderojë qeverinë e Kinës dhe të këndojë këngën e partisë komuniste kineze për të marrë atë ushqim të pamjaftueshëm,” tha ajo.

Gratë në kampe u trajtuan dobët ndërsa ishin të detyruar të rishikonin jetën e tyre të mëparshme përsëri në qytetin e tyre të lindjes dhe “të pendoheshin për të sikur të ishte mëkat”, sipas Vahit.

Motra e saj më vonë u dërgua në kampe në vitin 2017 përsëri, dhe që nga ajo kohë Vahit nuk e di se çfarë ka ndodhur me motrën e saj ose dy vëllezërit e saj.

Kina është akuzuar gjerësisht për vendosjen e Ujgurëve në kampe dhe ka pasur raporte për sterilizim të detyruar të grave Ujgure.

Politika e Pekinit në Xinjiang ka tërhequr kritika të përhapura nga grupet e të drejtave, përfshirë Amnesty International dhe Human Rights Watch, të cilët e akuzojnë atë për ostracizimin e 12 milion Ujgurëve në Kinë, shumica e të cilëve janë Muslimanë.

Mirzahmet Ilyasoglu, 39 vjeç, jeton në Turqi që nga viti 2007 dhe u bë një shtetas turk më vonë. Me shpresën për të përmbushur aspiratën e babait të tij të ndjerë, Ilyasoglu mori diplomën e tij universitare në Kinë dhe mori diplomën e tij pasuniversitare në Turqi.

Ilyasoglu ftoi vëllain dhe nënën e tij për të vizituar Turqinë në 2014, ku ata vizituan pamjet turistike në Stamboll dhe panë një jetë përtej mureve të paparë rreth Xinjiang.

Por ai udhëtim doli të ishte një makth për familjen Ilyasoglu pasi vëllai i tij Helememet Ilyas u mor nga autoritetet kineze në 2017 për shkak të udhëtimit të tij në Turqi.

“Na u tha që kampet ishin shkolla të profesionit, kështu që unë heshta për tre vjet. Por kur nuk dëgjuam nga familjet tona për tre vjet, nëse ishin të vdekur apo të gjallë, atëherë e kuptuam që këto ishin larg nga të qenit shkolla”, tha Ilyasoglu në lotë.

‘HESHTJA NDAJ SHTYPJES ËSHTË NJË MËNYRË E MIRATIMIT TË SAJ’

Ai më vonë zbuloi se kunati i tij Abdurrehman Kuerwanjiangin u dërgua gjithashtu në kampe së bashku me katër miqtë e tjerë të Ilyasoglu.

Duke luftuar për të mbajtur lotët e tij, ai tha: “Unë nuk jam burgosur, por ndjehem ashtu si ata ndjehen [duke iu referuar atyre në kampe]… Përmes këtyre kampeve, Kina po kryen një krim. Nuk ka ndonjë përkufizim tjetër për këtë,” dhe shpërtheu në lot.

“Megjithëse qeveria kineze gjithmonë pretendon se rajoni Xinjiang është një pjesë e Kinës, ajo kurrë nuk i ka parë njerëzit e vendosur atje si qytetarin e saj,” ankohej ai.

Mes atyre që janë dërguar në kampe të diskutueshme të Kinës, Ilyasoglu tha, ata njohin të afërm të miqve të tyre, të cilët janë një burrë i moshuar 90 vjeç e lart, si dhe fëmijë dy-vjeçarë. Fëmijët janë të ndarë me forcë, tha Ilyasoglu, duke cituar informacionin që ai mori nga rajoni.

Gati 8 milion njerëz nga popullata muslimane në Xinjiang janë burgosur në një rrjet në zgjerim të kampeve “riedukimi politik”, sipas Turdiniyaz.

“Një mik i imi që kishte mbaruar një universitet në Turqi vdiq në ato kampe,” tha Ilyasoglu ndërsa dridhej nga hidhërimi dhe shtoi se ai kishte frikë për jetën e anëtarëve të familjes dhe miqve të tij.

Turdiniyaz, Vahit dhe Ilyasoglu të gjithë veçmas i kërkuan bashkësisë ndërkombëtare, vendeve të botës dhe organizatave humanitare të flasin për padrejtësinë dhe trajtimin çnjerëzor nga qeveria kineze ndaj grupit musliman turk.

“Heshtja kundër shtypjes është thjesht një mënyrë për ta miratuar atë,” tha Ilyasoglu.

Megjithëse Ilyasoglu mirëpriti raportin vjetor të vitit 2020 të Komisionit Ekzekutiv Kongresist të SH.B.A.-së për Kinën (CECC), ai tha se ishte një deklaratë e vonuar.

Kina ka kryer “krime kundër njerëzimit dhe ndoshta gjenocid” kundër Ujgurëve dhe bashkësive të tjera të pakicave Muslimane në provincën perëndimore Xinjiang, tha raporti i fundit i CECC.

Ai shtoi se “qeveria kineze po punon qëllimisht për të shkatërruar Ujgurët dhe familjet e tjera të pakicave, kulturën dhe besnikërinë fetare”.

Përveç provave të reja të një politike sistematike dhe të përhapur të sterilizimit të detyruar dhe shtypjes së lindjeve të Ujgurëve dhe popullatave të tjera të pakicave, ka gjysmë milioni fëmijë të moshës së shkollës së mesme dhe fillore, me shumë prej të cilëve u ndanë padashur nga familjet e tyre, sipas CECC.

Të gjitha këto prirje “duhet të merren parasysh kur përcaktohet nëse qeveria kineze është përgjegjëse për kryerjen e krimeve të mizorisë – përfshirë gjenocidin – kundër ujgurëve, kazakëve dhe pakicave të tjera etnike turke dhe kryesisht muslimane në Kinë”, lexohet në raport.

Duke jetuar në Turqi që nga viti 2009, Medine Nazimi, 37, është gjithashtu e shkatërruar, e shqetësuar dhe e frikësuar për motrën e saj 34-vjeçare Mevlude Hilal.

Nazimi, e cila gjithashtu fitoi shtetësinë e saj turke, tha se nuk di për gjendjen e motrës së saj për më shumë se dy vjet.

Hilal, e cila banoi dhe studioi në Turqi dhe ka shtetësi turke, u mor fillimisht nga autoritetet kineze në 2017 por u la e lirë në 2019. Pak kohë pas lirimit, ajo u detyrua të linte pas vajzën e saj atëherë gati dy-vjeçare dhe u mor në kampe në 2019.

Nazimi tha se ata nuk e dinë që nga ajo kohë se çfarë i ka ndodhur asaj. Vajza e Hilal tani është katër vjeçe dhe nuk e njeh nënën e saj dhe as nuk e mban mend erën e saj, tha tezja dhe shpërtheu në lot.

Nazimi humbi nënën e saj në 2019 menjëherë pas ndalimit të motrës së saj.

“Si do të ndiheshit sikur të mos kishit folur me nënën tuaj për katër vjet dhe pastaj një ditë të bie një telefon dhe t’ju thotë se ajo ka vdekur tani? Dhe ju as nuk mund të shkoni në funeralin e saj dhe të bëni homazhin tuaj të fundit.”

Nazimi iu lut qeverisë turke dhe Ministrisë së Jashtme për të mësuar rreth Hilal dhe për ta sjellë atë së bashku me vajzën e saj në Turqi pasi ata janë shtetas të vendit.

“Ngushëllimet nuk janë më të mjaftueshme për ne… Ne e dimë që shumë janë ose të paralizuar ose edhe kanë vdekur në ato kampe. E tëra që dua është që motra ime të kthehet në Turqi me vajzën e saj. Unë dua të jem në gjendje të shoh mbesën time dhe ta mbaj atë.”

“Megjithëse jetoj në një vend të lirë, nuk ndihem sikur jam e lirë. Ndërsa ditët vazhdojnë pa ditur për motrën time, unë nuk ndihem e lirë,” thirri ajo.

Një raport i vitit 2018 Human Rights Watch detajonte një fushatë të qeverisë kineze të “ndalimit arbitrar masiv, torturave, indoktrinimit politik të detyruar dhe mbikëqyrjes masive të muslimanëve të Xinjiang”.

Kina, megjithatë, ka mohuar në mënyrë të përsëritur pretendimet se po operon kampe ndalimi në rajonin e saj autonome veriperëndimore, duke pretenduar në vend që ata i “ri-arsimojnë” Ujgurët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *