Bota Islame, Lajme

Dijetari i lartë islam Ali Karadagi shpërthen në regjimin saudit për caktimin e Vëllazërisë Muslimane si grup terrorist

“Deklarata e Këshillit Saudit të Shkencëtarëve të Lartë (CSS) [duke përcaktuar Vëllazërinë Muslimane si një grup terrorist] nuk fitoi përgëzime në botën arabe dhe muslimane. Deklarata u mirëprit vetëm nga uzurpatori sionist i tokave arabe dhe islame, Jeruzalemit dhe Xhamisë El-Aksa, “tha Ali Karadagi – sekretari i përgjithshëm i IUMS – në një postim në rrjetet sociale.

Sekretari i Përgjithshëm i Bashkimit Ndërkombëtar për Dijetarët Myslimanë (IUMS), Ali Karadagi, ka hedhur poshtë një vendim të fundit saudit për të caktuar Vëllazërinë Muslimane si grup terrorist.

Javën e kaluar, Këshilli Saudit i Studiuesve të Lartë (CSS) lëshoi ​​një deklaratë që përcakton Vëllazërinë Muslimane si grup terrorist dhe akuzoi lëvizjen si një faktor destabilizues në rajon.

“Deklarata e CSS nuk fitoi mirënjohje në botën arabe dhe myslimane,” tha Karadagi në Twitter. “Deklarata u mirëprit vetëm nga uzurpatori sionist i tokave arabe dhe islame, Jeruzalemit dhe Xhamisë El-Aksa.”

Vëllazëria Muslimane ka denoncuar vendimin Saudit, duke thënë se ai ka qenë gjithmonë një viktimë e dhunës dhe regjimeve diktatoriale.

Të Dielën, Izraeli lëshoi ​​një deklaratë duke përshëndetur vendimin saudit për të futue në listën e zezë Vëllazërinë.

Izraeli e sheh deklaratën Saudite si të dobishme për goditjen e tij ndaj grupit palestinez të rezistencës Hamas, i cili miraton mendimet e Vëllazërisë Muslimane.

Izraeli nisi tre ofensiva të mëdha ushtarake kundër Hamasit në Rripin e Gazës në 2008, 2012 dhe 2014 si rezultat i të cilave mijëra civilë palestinezë u vranë dhe mijëra u plagosën. Izraeli ende imponon një bllokadë të ashpër në territorin palestinez, i cili drejtohet nga Hamas.

Burimi: A News (A Haber)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *