Category: Shëndetësi

Kungulli dhe dobitë e tij

Kungulli dhe dobitë e tij

All-llahu i Gjithfuqishem e permend kungullin ne Kur’an ku flet per e derguarin e vet te bekuar,Junusin a.s duke thene:”Dhe Ne beme qe per te te mbije [...]
Tre sekrete për një gjumë më të shëndetshëm gjatë Ramazanit

Tre sekrete për një gjumë më të shëndetshëm gjatë Ramazanit

Nëse keni përjetuar lodhje ose jeni privuar prej gjumit në Ramazan, tani është koha për të menduar seriozisht përmirësim e tij. Të gjithë e dimë se ne [...]
Qumështi i bletës, qumësht magjik apo “ilaç i mrekullive” !

Qumështi i bletës, qumësht magjik apo “ilaç i mrekullive” !

Nga Dr.Ismail Lutolli specialist Pediatër subspecialist Dijetolog-Nutricionist Ç’është qumështi i bletës? Qumështi i bletës “shëron çdo [...]
​Amerikanët lëshojnë 750 milionë mushkonja të modifikuara gjenetikisht në natyrë! Arsyeja do t’ju shokojë!

​Amerikanët lëshojnë 750 milionë mushkonja të modifikuara gjenetikisht në natyrë! Arsyeja do t’ju shokojë!

Autoritetet lokale të Florida Keys më në fund, pas një dekade, kanë aprovuar një plan për lirimin e 750 milionë mushkonjave të modifikuara gjeneti [...]
“Sistemi imunitar, arma më e mirë kundër koronavirusit”

“Sistemi imunitar, arma më e mirë kundër koronavirusit”

Arma më e mirë kundër koronavirusit është forcimi i sistemit imunitar, tha një mjek nga Turqia. Faruk Yorulmaz, drejtuesi i Departamentit të Shënde [...]
Mrekullitë që i bën një pikë qumështi blete

Mrekullitë që i bën një pikë qumështi blete

Bletaria është shkenca, por edhe arti që mbron shëndetin përmes produkteve të bletëve. Mes këtyre është edhe qumështi i bletës. Sidomos në kohërat e p [...]
I Dërguari i Allahut a.s. gjithnjë na urdhëronte t’i qetësonim ethet me ujë

I Dërguari i Allahut a.s. gjithnjë na urdhëronte t’i qetësonim ethet me ujë

Fatime bint Mundhiri tregon se sa herë që Esma bint Ebi Bekrit r.a. i sillnin ndonjë grua të sëmurë me ethe, ajo luste Allahun për të, pastaj i spërka [...]
Shkencëtarët e zbulojnë: Ja pse mjalti është antibiotiku natyral më i mirë

Shkencëtarët e zbulojnë: Ja pse mjalti është antibiotiku natyral më i mirë

Më në fund shkencëtarët e kanë zbuluar pse mjalti është antibiotiku më i mirë natyral. Kjo mrekulli , është edhe më e fuqishmja se çdo antibiotik tjet [...]
Efekti i pabesueshëm që pijet energjike kanë në trupin tonë

Efekti i pabesueshëm që pijet energjike kanë në trupin tonë

Rutina na kap të gjithëve në një moment të caktuar. Po ashtu edhe mbingarkesa në punë, shkollë e me radhë. Dhe ta mendosh që 24 orë janë një kohë shum [...]
9 / 9 POSTS